piątek, 3 maja 2013

D jak Dieta


     Naukowcy twierdzą, że dzięki wysokobiałkowej diecie w organizmie podnosi się stężenie glukozy. Wtedy wątroba wysyła sygnał do mózgu, do ośrodków odpowiedzialnych za uczucie sytości, że jesteś najedzony. Zatem jeśli chcesz pozbyć się uczucia głodu, jedz dużo białka np. jajek, mięsa, jogurtów. Jeśli w takiej diecie nie zabraknie ci witamin i odrobiny węglowodanów szybko można schudniesz.
…..
    Warunkiem dobrego samopoczucia przez cały dzień jest zjedzenie energetycznego śniadania. Taki energetyczny posiłek można przygotować sobie poprzedniego dnia wieczorem. Na malutkim ogniu przez 4 godziny trzeba gotować kaszę jaglaną lub ryż. Obowiązkowo musi być tak długo gotowany i koniecznie w proporcjach: szklanka kaszy na 10 szklanek wody. Rano mała porcja takiej zupy to bomba energetyczna, która szybko postawi cię na nogi. Żeby była smaczniejsza można dodać, ale tylko w następującej kolejności odrobinę: pieprzu cayenne, bazylii, tymianku, oregano, soli, natki pietruszki, kurkumy, oliwy albo zamiast tych przypraw miodu. Taka zmiana diety dobrze służy naszemu zdrowiu    

 Z obserwacji naukowców wynika, że kobiety nieprzejmujące się swoim wyglądem są szczuplejsze. Stosują one dietę intuicyjną. Polega ona na tym, że jedzą to, na co mają ochotę, a siadają do stołu tylko wtedy, kiedy są głodne, a nie dlatego, że im smutno, i kończą posiłek, gdy poczują sytość. Zatem panie, które słuchają swego organizmu i odżywiają się intuicyjnie mają wyższą samoocenę, są optymistkami i lepiej radzą sobie ze stresem. Choć dieta ta nie gwarantuje wymiarów modelek to nie powoduje tycia i pomaga zachować szczupłą sylwetkę.
   
Osoby szczęśliwe chudną szybciej i czasami nawet tego nie zauważają. Dzieje się tak dlatego, że gdy czujemy się bardzo szczęśliwi, np. gdy słyszymy pochwały od szefa, dostajemy wymarzony prezent lub wygrywamy w totolotka, w organizmie następuje intensywna produkcja endorfin. Do tej pory uważano, że mają one zdolności przeciwbólowe. Jednak nowojorscy endokrynolodzy udowodnili, że wywołują one również uczucie sytości.
…..
   Katowanie się zdrową żywnością nie zawsze jest dobre dla zdrowia. Posiłki, które nam nie sprawiają przyjemności, są trawione o 30% wolniej niż te, które nam smakują ale i szybciej robimy się po nich głodni, ponieważ pewne ośrodki w mózgu nie dostają wiadomości, że łaknienie zostało zaspokojone. Zatem zamiast zdrowo jeść zaczynamy znowu jeść, by zaspokoić łaknienie, a to może stać się przyczyną nadwagi.
…..
   Stosując dietę odchudzającą nie zawsze trzeba trzymać dietetyczny reżim. Naukowcy z Australii i Holandii opracowali dietę, która jest przyjemna a także pożyteczna, bo zmniejsza ryzyko chorób serca o 78% i wydłuża życie aż o pięć lat. Podstawą diety jest 7 produktów, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Zaletą tej diety jest to, że jest bardzo smaczna, ponieważ pozwala na spożywanie czerwonego wina i czekolady. Warunkiem zadowalających efektów tej diety jest spożywanie codziennie: 150 mi czerwonego wina (obniża ryzyko chorób serca o 32%), 100 g ciemnej czekolady (obniża ciśnienie krwi), łącznie 400 g owoców i warzyw, 68 g migdałów i 2,7 g czosnku. Trzeba jednak zaopatrzyć się w wagę kuchenną, ponieważ dokładne proporcje są bardzo istotne, bo zmieniając cokolwiek nie osiągniemy spodziewanego efektu.
…..
     Każda dieta zaleca jeść małe ilości ale częściej i zrezygnować z wieczornego objadania się. Jednak neurolodzy z Narodowego Instytutu ds. Starości i Starzenia się w Baltimore podważyli tę teorię. Przeprowadzili oni badania na szczurach. Podzielili szczury na dwie grupy. Jedna grupa miała cały czas dostęp do jedzenia, druga natomiast dostawała jedzenie raz na dwa dni wieczorem. Po kilku miesiącach obserwacji stwierdzono, że szczury, które jadły co drugi dzień późnym wieczorem, schudły. Dodatkową zaletą tej diety było też to, że szczury te żyły dłużej, ciśnienie krwi miały niższe i spadło ryzyko zachorowania na cukrzycę. Podobnie może być u ludzi stwierdzili badacze. Uważają nawet, że wieczorne jedzenie do syta zwiększa odporność na choroby serca i będzie chronić przed chorobą Parkinsona i Alzheimera.
…..
       Głodówka wcale nie jest dobrą dietą odchudzającą, ponieważ organizm pozbawiony dostarczonej z pożywienia energii spowalnia procesy metaboliczne. Objawia się to magazynowaniem zapasów na trudniejsze dni w postaci tkanki tłuszczowej. Z obserwacji naukowców wynika, że aż 80% głodujących po okresie głodówki wraca do poprzedniej wagi. Ostrzegają także, że nawet krótkie okresy niejedzenia źle wpływają na zdrowie. Mogą prowadzić do schorzeń układu krążenia, zaburzeń trawiennych, choroby wieńcowej serca, osteoporozy i choroby zespołu nadwrażliwego jelita.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz