piątek, 7 czerwca 2013

H jak Herbata

 
 Z obserwacji badaczy wynika, że ludzie coraz więcej piją wody z butelki, a coraz mniej herbaty. A przecież herbata nie tylko zaspakaja pragnienie, ale broni nas przed chorobami serca i niektórymi nowotworami, ponieważ zawiera przeciwutleniacze. Herbata chroni również zęby przed próchnicą i wzmacnia kości. Najlepiej jest raczyć się czterema filiżankami herbaty dziennie. Wadą tego aromatycznego napoju jest to, że pogarsza wchłanianie żelaza, więc osoby z anemią nie powinny jej pić w porze posiłków.

….
        Mieszkańcy Wielkiej Brytanii rozmiłowani są w piciu herbaty z dodatkiem mleka, a herbatę powinno się pić bez mleka. Ponieważ niektóre białka zawarte w mleku łączą się z substancjami odpowiedzialnymi za pozytywne działanie herbaty i niszczą jej korzystny wpływ na organizm. Potwierdzeniem tego może być to, że na poprawę stanu zdrowia społeczeństwa wschodniej Azji ma wpływ powszechny zwyczaj picia herbaty bez mleka.
…..
     Arabowie piją czarną herbatę z dodaniem do niej cytryny i cukru, bo zwiększa to jej właściwości chłodzące. Smakosze takiej herbaty powinni pić ją z umiarem zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. Poza tym czarna herbata zawiera dużo kwasu moczowego, działa wysuszająco na układ pokarmowy, skórę i włosy a także moczopędnie. Zakwasza również organizm.
…..
       Jednak herbatę z cytryną powinniśmy pić, jeśli chcemy w pełni wykorzystać cenne dla zdrowia zawarte w niej przeciwutleniacze. To sok z cytryny sprawia, że zawarte w herbacie substancje znacznie lepiej są wchłaniane przez nasz organizm. Chodzi tu zwłaszcza o katechiny, które działają przeciwnowotworowo, chronią przed chorobami serca i zmniejszają zagrożenie udarem. Związki te bez dodatku soku z cytryny bardzo szybko rozkładają się w układzie pokarmowym i po strawieniu pozostaje ich niedużo.
…..
       Z obserwacji lekarzy wynika, że prawie co piąty Europejczyk jest zagrożony anemią. Jest to spowodowane piciem codziennie kilku szklanek mocnej czarnej herbaty, bo to właśnie ona wypłukuje żelazo z organizmu i ryzyko anemii wzrasta o 20%. Żeby temu zapobiec należy jeść codziennie ciemnozielone warzywa tj. brokuły, szpinak, kapustę oraz przynajmniej trzy razy w tygodniu czerwone mięso, 3 łyżki płatków owsianych, 3 pomidory lub 7 suszonych śliwek. Posiłki takie trzeba popijać nie herbatą a sokiem z grejpfrutów, z pomarańczy lub z czarnej porzeczki, ponieważ te owoce zawierają dużo witaminy C, która bardzo ułatwia wchłanianie żelaza. Warto, zatem zastąpić czarną herbatę sokiem z wyżej wymienionych owoców i dzięki temu przyswoić żelaza więcej nawet o 40%.
…..
        Naukowcy ze Szwecji zaobserwowali, że u kobiet, które piją nie mniej niż dwie filiżanki herbaty dziennie, ryzyko zachorowania na raka jajnika jest dużo niższe niż u kobiet, które jej nie piją wcale. Właściwości obniżania ryzyka ma zarówno herbata czarna jak i zielona.
…..
      Woreczek żółciowy najczęściej usuwa się, jeśli kamienie żółciowe przesuwając się do jelita cienkiego zablokują ujście pęcherzyka i pojawiają się bóle skurczowe, promieniujące od prawej okolicy żeber do serca, mdłości i wymioty. Badania lekarzy sugerują, że zielona herbata chroni pęcherzyk żółciowy, bo ryzyko powstawania tego typu problemu zmniejsza picie codziennie jednej filiżanki zielonej herbaty, przez co najmniej pół roku.
…..
        Osoby, które wyeliminowały herbatę ze swojej diety jako napój niezdrowy aż o 40% częściej zapadają na chorobę Parkinsona. Stwierdzili to lekarze z Nowej Zelandii, którzy przebadali aż tysiąc osób w wieku 65-80 lat. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania należy zwyczaj picia herbaty wprowadzić w życie nie później niż w wieku 40 lat i odpowiednio ją parzyć. Herbatę parzy się nie dłużej niż 5 minut, bo jeśli liście przebywają w wodzie dłużej to herbata traci swoje lecznicze właściwości.
…..
        W czasie kuracji odchudzającej wiele osób połyka chrom, który przyspiesza przemianę materii i zmniejsza apetyt na słodycze. Należy jednak pamiętać, aby w tym czasie nie pić herbaty, bo bez względu na to, czy to jest herbata czarna, czerwona czy zielona, zawiera garbniki i szczawiany wiążące chrom. Pijąc herbatę przy łykaniu chromu efekt jest taki, jakby wcale nie łykało się tabletek, bo organizm nie jest w stanie go przyswoić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz