czwartek, 11 kwietnia 2013

C jak Chleb


       Chleb wypiekano już wiele tysięcy lat temu, a jadano go już w starożytnym Egipcie. Dwanaście tysięcy lat temu wypiekano aż 50 gatunków pieczywa. Cech piekarz jako jeden z pierwszych istniał w Rzymie już na początku naszej ery. W naszym kraju pierwsze piece chlebowe pojawiły się w IX wieku. Jako szczególny rarytas do XX wieku uważano tradycyjny chleb na zakwasie, który na stołach pojawiał się tylko w święta. Na przednówku, gdy kończyło się zboże pieczono chleb z dodatkiem przetartych ziemniaków, mąki z grochu, kapusty, soczewicy, cebuli, otrąb. W biedniejszych rodzinach do ciasta wsypywano sosnowe igliwie, żołędzie, korę dębowa, korzenie roślin, lebiodę, perz i plewy.
Tradycja nakazywała, że pierwszym bochnem chleba wyjętym z pieca łamano się. Nie wolno było go krajać. Dla nadania chlebowi dobroczynnej energii na całym jeszcze bochenku robiono znak krzyża. Początkowo znak ten był związany z religią chrześcijańska a dzisiaj kojarzymy go także z promieniowaniem kształtów. Nie tylko na polskich wsiach, ale i wielu domach w mieście panuje zwyczaj całowania chleba upuszczonego na ziemię. Chleb lubi odpowiednie traktowanie.
…..
       Według przepisów znachorów sprzed dwóch wieków pieczywo usuwa ból głowy. Należy wziąć mąki jęczmiennej, upiec chleb i tym ciepłym chlebem obłożyć głowę. Inna recepta to: środek chleba z jednego bochenka dopiero, co z pieca wyjętego należy polać wódką, posolić (można dodać parę garści pogniecionych jagód żurawin) i przykładać do głowy. Ból szybko mija.
…..
      Chleb to pokarm nie dla każdego. Nie powinni się nim objadać chorzy na cukrzycę, ponieważ jest bogaty w trudno przyswajalne węglowodany. Całkowicie z diety nie należy go jednak usuwać, bo zaletą chleba jest to, że pomaga uniknąć ciągłych wahań poziomu cukru we krwi. Najlepszy jest chleb naturalny, pełny, na zakwasie i bez jakichkolwiek ulepszaczy. Bezglutenowcy powinni jeść chleb z kukurydzy.
…..
    Najbardziej tuczące jest pieczywo białe, najmniej chrupkie. Natomiast razowe nie jest wcale mniej kaloryczne od pszennego. Jest jednak bardziej zdrowe, bo zawiera najwięcej witamin, składników mineralnych, białka i błonnika, który ułatwia trawienie i stabilizuje poziom cukru we krwi. Pieczywo pszenne, bułki i bagietki nie zawierają błonnika.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz