poniedziałek, 9 grudnia 2013

R jak Ryby


    Tłuste ryby morskie, takie jak śledź, makrela, łosoś i tuńczyk są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są odpowiedzialne za nasz nastrój. Z obserwacji lekarzy i dietetyków wynika, że osoby, których dieta uboga jest w tłuszcze rybie i które mają niski poziom kwasów omega-3 we krwi, są negatywnie nastawione do rzeczywistości, skłonne do zaburzeń nastroju, w tym do reakcji impulsywnych i depresji. Natomiast osobom, które mają wyższe stężenie zdrowych tłuszczów to nie grozi, ponieważ są mniej podatni na smutki i przyjaźnie nastawione do świata.
…..
    Dwie porcje ryb w tygodniowej diecie pozwalają zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu choroby serca o ponad jedną trzecią, a kwasy omega-3 znajdujące się w rybach jak wiadomo zapobiegają depresji i poprawiają rozwój intelektualny. Ochronę taką zapewniają tylko tłuste gatunki ryb. Mimo takich zalet wiele osób nie je ryb, ponieważ obawiają się, że rybie mięso jest zatrute dioksynami i rtęcią. Naukowcy wyjaśniają, że nie ma się czego bać, bo poziom dioksyn w rybach nie jest większa niż w wieprzowinie, wołowinie, w jajach czy maśle.
…..
    Ryby bogate w kwasy omega-3 są bardzo ważne dla budowy mózgu, a zwłaszcza komórek nerwowych. Liczne badania naukowców wyjaśniają, że to nie tylko budulec, ale i składnik kluczowy dla naszych procesów uczenia się i zapamiętywania. Aby dziecko rozwijało się prawidłowo i nie miało problemów z nauką już w przedszkolu powinno się zapobiegać chorobom, które atakują dorosłych takich jak: depresja, zmiany nastrojów, i podawać przedszkolakom przynajmniej dwie porcje ryb w tygodni. Okazuje się również, że odpowiednia ilość kwasów omega-3 w diecie wspiera leczenie farmakologiczne chorych z Alzheimerem i skutecznie opóźnia rozwój tej choroby. Natomiast kobiety w ciąży, by mieć pewność, że mózg ich malucha rozwija się prawidłowo powinny także 3 razy w tygodniu jeść ryby i orzechy włoskie, które też są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz